Milovať svoje dieťa je krásna a zároveň veľmi prirodzená povinnosť. Avšak niekedy, keď nemáme silu na lásku, začneme používať rôzne vymoženosti dnešnej doby. Zabaviť dieťa a zbaviť ho prípadného trápenia bez nejakej väčšej práce sa občas veľmi zíde. Treba si však dávať pozor, aby toho nebolo viac, ako je správne.
Objatie
Trvá síce krátko, no má obrovskú silu. Dáva dieťaťu pocit bezpečia a to vo chvíli, keď sa bezpečne určite necíti. Ukazuje mu, že rodič je tu pre neho, aj keď možno zrovna nekonalo najlepšie a najsprávnejšie. Nehovorím o rozmaznávaní. To sa dá veľmi ľahko oddeliť od chápajúceho a milujúceho pochopenia.
Dotýkajte sa svojich detí slovami, rukami, skutkami.
Často sa hovorí, že to najvzácnejšie, čo našim deťom venujeme nie je naše telo, mladosť, peniaze, ale čas. Čas je nedostatková veličina. Rozprávanie sa s dieťaťom o niečom, alebo len tak. Objímanie, pusa na čelo a prejavená pozornosť ho často uistia, že stále je pre Vás najdôležitejšie, aj počas rušných dní. Stará pravda hovorí, že deti kopírujú rodičov. To, čo vidia na nás, ako konáme a reagujeme, budú implementovať aj do svojich vzorcov správania v neskoršom veku. Ak stále na nich nemáme čas, ak ich odkladáme, či zabúdame, všetko si zapamätajú. Aj to, že namiesto pozornosti dostali zas ďalšiu hračku, ktorá im na chvíľu zalepí oči.
Koľko hračiek je dosť?
Určite nepotrebuje z každého druhu niekoľko kusov. Ani vlastniť každé zvieratko, či každé autíčko z hračkárstva. Dieťa hračky potrebuje na hru, zábavu a na rozvoj. Hračky by v žiadnom prípade nemali nahradiť rodiča.
Základné typy hračiek:
- Didaktické hračky– hudobné nástroje, puzzle, skladačky, pexesá a iné
- Hračky podporujúce rozvoj motoriky(jemnej, hrubej) – navliekacie hračky
- Pohybové hry– na detských ihriskách, alebo v telocvičniach
- Hračky podporujúce sociálne hry– rôzne hry na policajta, lekára, atď. Ide o hry na niekoho.