
Väčšinou sa maklérom hovorí aj broker. Broker je človek, ktorý ma na základe brokerskej licencie právo narábať s finančnými derivátmi na burze. Broker nenarába s peniazmi klientov za províziu. Brokeri zvyknú klientom napomáhať v uzatváraní takzvaných CFD a pri obchodovaní s aktívami. CFD je skratka pre „contract for difference“, čo v preklade znamená „zmluva o rozdiele“. V princípe to funguje jednoducho aj keď platí všeobecný omyl v tom, čo obchodovanie na burze v skutočnosti je. Mnohokrát sa neobchoduje s priamymi aktívami ale s CFD, alebo opciami.
Príklad: Predpokladáte, že aktíva danej firmy stúpnu a uzatvoríte zmluvu, v čase kedy aktíva majú hodnotu napríklad 10 EUR. Ich cena sa naozaj zvýši a vy ich predáte vtedy keď majú hodnotu 15 EUR, zarobili ste 5 EUR. V tomto prípade neobchodujete s aktívami ale iba s predpokladom o rozdiele, od toho je aj názov CFD (zmluva o rozdiel)
Podobný je aj obchod s opciami. Opcie sú v podstate stávky nato kam pôjde kurz daného aktíva za určitý čas. Je to forma špekulácie.
Príklad: Predpokladáte, že kurz bude o minútu vyššie než je teraz. Stavíte na to 10 EUR pri indexe návratu 70 percent. Kurz skutočne ide hore a je vyššie než je teraz. Po uplynutí minúty získavate 7 EUR. V prípade prehry prehrávate 10 EUR.
Všetky vyššie spomenuté pojmy sú v dnešnej dobe spravovateľné z pohodlia domova cez smartphone, alebo počítač. Burzy nahradili počítače a aplikácie. Preto je obraz obchodníka na burze už len prežitkom osemdesiatych rokov. Bolo by však asi maximálne neromantické znázorňovať človeka v pohode svojho gauča ako obchoduje s finančnými derivátmi z pohodlia svojho domova. Pravda je taká, že burzy sú väčšinou prázdne a dokonca sa už obchoduje len pomocou algorytmických aplikácií, preto ak ste si chceli kupovať oblek a stať sa maklérom, tak to radšej nerobte.