Je čas nazbierať si pľúcnik

Pľúcnik a jeho poddruhy
 
Pľúcnik lekársky ( Pulmonaria officinalis) má v skutočnosti niekoľko poddruhov. Na Slovensku rastú štyri z nich. na prvý pohľad sú si veľmi podobné. Ak sa však na nich pozriete bližšie, môžete ich pomerne jednoducho rozlíšiť. Dobrou správou je, že všetky poddruhy majú rovnaké liečivé vlastnosti a nie sú jedovaté.

zvonky

  1. Pľúcnik škvrnitý (lekársky)- spoznáte ho vďaka výrazným, bielym škvrnám na jeho listoch. Rastie v pôdach, ktoré sú bohaté na vápnik. Natrafíte naňho hlavne na tienistých miestach, teda napríklad v lese, alebo kroviskách. jeho kvety sú sfarbené od červenej, cez slabo ružovú až po modrofialovú farbu. Záleží to od veku rastlinky. Čím mladšia, tým svetlejšia.
  2. Pľúcnik tmavý(niekedy nazývaný aj chlpatý)- má rovnakú farbu kvetov a rastie na podobných miestach. Spoznáte ho podľa listov, na ktorých sa nenachádzajú škvrny.
  3. Pľúcnik mäkký- má užšie listy, je celkovo vyšší a jeho kvety sú tmavšie. Ide o veľmi zriedkavý druh. napríklad v Českej republike patrí medzi chránené rastliny.
  4. Pľúcnik úzkolistý– v porovnaní s ostatnými druhmi má omnoho užšie listy. jeho kvety sú navyše iba tmavofialové, a to ako pri mladých, tak starších rastlinách.

 kytky

Zámena s inými rastlinami
Pri veľmi veľkej nepozornosti, by sa mohlo stať, že si túto bylinu zameníte napríklad za smohlu lekársku, alebo ostreň. Pokiaľ však nemáte nič so svojím zrakom, takýto omyl by sa vám naozaj nemal stať.
 
Využitie a zdravie
 
Čaj z pľúcnika vám pomôže hlavne pri dýchacích ťažkostiach, nachladnutí, alebo ochoreniach dýchacieho ústrojenstva. Napomáha vykašliavať hlien a  mierni suchý kašeľ. Pomôže vám aj pri chorobách močových ciest. Odvar, alebo listy môžete použiť aj z vonku, a to na hojenie drobných raniek, alebo vyrážok. Mladučké lístky sú vhodné aj na konzumáciu. Môžete si ich pridať do zeleninových šalátov, alebo sviežich polievok.

You May Also Like